• Dolar 3,66 3,67
  • Euro 4,32 4,33
  • Sterlin 4,80 4,83

TÜM SORU VE SORUNLARUNIZ İÇİN (0442) 2337090 - (0442) 2337090

Maketten ev alırken dikkat!

maketten_konut2-1

 

Yeni projelerden ev almak isteyen tüketiciler, maketten konut seçiyor. Ancakmaket üzerinden konut almak eskiden bazı riskleri beraberinde getiriyordu. Türkiye’nin lider gayrimenkul firmalarından Remax Lot Brokerı Can Alisbah artık risklerin ortadan kalktığı, maket projelerin de tüketiciler için güvenli bir yatırım olduğunu açıkladı.

Tüketiciye 14 günde cayma hakkı 

Ankara’da pek çok başarılı proje satışına imza atan Can Alisbah maket projelerden konut alan yatırımcının artık 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden satış sözleşmesinden cayabileceğini söyledi. Alisbah “Satış vaadi sözleşmeleri noter huzurunda yapılacak ve firma aldığı bedeli iade edecek.” dedi. Yani yatırımcı aldığı konuttan 14 gün içinde ceza ödemeden vazgeçebilecek.

Tüketicinin artık devir teslim tarihine kadar herhangi bir gerekçe göstermeden de sözleşmeden vazgeçebileceğini söyleyen Alisbah ancak bu durumda firmaların doğan masraflar nedeniyle sözleşme bedelinin yüzde 2’sine kadar tazminat talep edebileceğini ifade etti. Alisbah, “Bu düzenlemeyle birlikte tüketicilerin yüksek meblağlı ödemelerin söz konusu olduğu bu tip satışlarda daha güvenli bir yatırım sağlanıyor.” dedi.

Teslim süresi 36 ayı geçmeyecek 

Gayrimenkul satışında Avrupa 3.’sü, dünya 16.’sı Remax Lot Brokerı Alisbah; maketten konutta teslim sürelerinin artık 36 ayla sınırlı olduğunu hatırlattı. Yani yatırımcılar 36 ay içinde bitmiş evlerine kavuşacak. Alisbah maketten ev almanın bitmiş ev almak kadar güvenli ve karlı olduğunun altını çizdi.

Konutta KDV indirimi 

Maket konut satışlarının kanun güvencesinin altına alınmasının ardındangayrimenkul sektörünün yüzünü güldüren bir diğer gelişme de KDV indirimi oldu. 18 yıldır gayrimenkul sektöründe adından söz ettiren Alisbah 150 metrekarenin üzerindeki konutların yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesinin sektörü hareketlendireceğini söyledi. Alisbah, “İndirim tüketiciye yansıyacak ve satışlar artacak.” dedi. Konut almanın daha da kolaylaşacağını söyleyen Alisbah, “Karar gayrimenkul sektörü açısından büyük bir açılım.” dedi. (Kaynak: Vatan EK)